O Kováni - Franz Alexander Heber (*1815 ; +1849) - Kasteolog)
Franz Alexander Heber o Kováni (Páni z Kováně)
Die Rittervefte KOWAN lag im gleichnamigen Pfarrdorfe (2 Stunde weftlich von JungBunzlau) am rechten Ufer des Kowaner Baches, und foll (nach Berficherung unsers archäologiscer Freundes, herrn Karl Brantl) difelbe Stelle ein genommen haben, wo gegenwärtig das Dorfwirthohaus ift, und wo im Obstgarten Spuren fituirt eines gerundeten Wallgrabens bemertt werden.
Die Beste wurde in fehr früher Zeit angelegt, und Hájek führt bereits im Jahre 973 (!) eine BERAN Kowanský, 1082 aber Miroslaw von Kowan als beren Besiger und ausgezeichnete heisen an. Nach Dalimil lebten zu Ende des zwölften Jahrhunderts Johann und Bogusska Kowanský; später fommt noch in verschiedenen Urfunden ein Kuna von Kowan vor, der unter K. Johann von Lübelburg die Beste (Befte) befas. Seine Nachtommen Sulek I. und deffen Sohn Sulek II. Kowan deherrschten die Stammvefte bis 1400, wo sie an die Brüder Wenzel und Bohuše von Kowan überging. Später biest der Ritter Johan von Měkowic die Beste (Befte) Kowan pfandweife, welche aber um die Mitte des fünfzehnten Jahrhunderts in Bohuše von Kowan Händen fich befand. Damals stand sie iedoch schon verödet da, und wurde wahrscheinlich in deu Stürmen des Hussitenfriege zerstört.
Rytířská tvrz KOWAN se nacházela ve stejnojmenné farní obci (2 hodiny západně od MLadé Boleslavi) na pravém břehu Kovaňského potoka a údajně zaujímala stejné místo (podle informací našeho archeologického přítele p. Karla Brantla), kde v současnosti stojí vesnický hostinec a kde jsou v Sadu patrné stopy kulatého příkopu.
Ten nejlepší vznikl ve velmi raných dobách a Hájek uvádí BERANA Kowanského již v roce 973 (!) a Miroslawa von Kowana v roce 1082 jako lepšího a vynikajícího vůdce. Jan a Bohuška Kowanský žili v Dalimilu na konci 12. století; Později se v různých původních nálezech objevuje Kuna z Kowanu, který měl na starosti Beste (Befte) pod vedením K. Johanna von Lübelburga. Jeho potomci Sulek I. a jeho syn Sulek II Kowan kmenu vládli až do roku 1400, kdy přešel na bratry Wenzela a Bohuše von Kowan. Později dal rytíř Johan z Měkowic do zástavy Befte Kowan, který se však kolem poloviny 15. století dostal do rukou Bohuše z Kowan. V té době byl však již pustý a pravděpodobně byl zničen v bouřích husitských válek.
V zástavě měl od Bohuše z Kováně, městečko Kováň, Jan z Milkovic, která se později vrátila Bohušovi z Kováně, seděním na Frýdštejně.
Jan z Milkovic, vlastnil např. tvrz v Loukově u Semil.