Korunní princ Rudolf (Spikaly, Skalsko, Boreč)
Korunní princ Rudolf František Karel Josef Habsburg-Lotrinský, syn císaře Františka Josefa I., neboli lidově známého France Procházky (Tak mu i říkal i můj praděda, který vždy o sobě tvrdil, že je Rakušák, vždyť se narodil ještě za monarchie). Byl spjatý i s Mladou Boleslaví.
Včera večer po práci, jsem zhlédl dokument o Sissi, vlastně o jeho matce, nebyl to dokument jen o ní, ale i o její dětech a vnoučatech.
Zde také se hovořilo hodně u Rudolfu, následníku trůnu, ….. Nebudu o tom dále psáti.
Rudolf, již v hodnosti plukovníka, nastoupil do armády a to 36. pěšímu pluku, nastoupil do Prahy, a ubytoval se na Hradčanech. Jak všichni víte, 36. pluk sídlil i v Mladé Boleslavi, kam i Rudolf Habsburk-Lotrinský navštívil Mladou Boleslav v roce 1878, kde byla vojenská přehlídka, i kvůli němu byla postavena slavobrána. Později Mladou Boleslav navštívil ještě snad několikrát, další návštěva byl v roce 1880, kdy také navštívil další městečka ve zdejších severních Čechách, kolem Bezdězu. I jeho manželka Stefanie Belgická, z rodu Wettinů (větev Koburská, ze které byla i britská královna Alžběta II.), navštívila Mladou Boleslav v roce 1892, to již po jeho smrti, vlastně sebevraždě v roce 1889, kdy ukončil svůj život ve svých třiceti letech.
Ve Spikalské kronice je dokonce zmínka o Rudolfovi:
Již tedy v roce 1848, na počest nového císaře, se sázel les u spikalského kaliště, a to za veliké hudby. Dne 9. května, roku 1881 bylo v obci Spikaly veliké osvětlení k oslavě sňatku, korunního prince „Rudolfa“ 200 plameny svíčkovými. Ten rok také na zemí prolétla Vlasatice (Kometa), na 14,000.000 mil. (19. června byla nejblíže slunci),Lid český mohl dlouho pozorovati její záři.
Další záznam: Dne 30. ledna, zastřelil se korunní princ „Rudolf“ v obci naši vyvěšen smuteční prapor a v den pohřbu 5. února zvoněno od 4 do 5h odpoledne.
Také vím, že na počest Rudolfa, byly vysazeni dva topoly u spikalského kaliště, odkud vedla stará cesta na Valovice a dále na Bezděz (úvoz je dnes rozorán). Snad na slávu jeho narození (Nemohu to teď najít).
V kronice obce Sudoměř psáno:
Velmi smutná zpráva rozlétla se dne 31. ledna po celé říši Rakousko-Uherské, která zarmoutila veškeré národy říše této. Znělo následovně: „Korunní princ Rudolf raněn byl mrtvicí dne 30. m. ledna 0 7,5 hodině ráno na loveckém svém hradu v Meidlingu nedaleko Vídně! Avšak již dne 2. února, na den Hromnic, přinesly vešker časopisy úřední, tedy zaručenou zprávu, že Jeho Výsost korunní princ Rudolf střelil se dne 30. m. ledna v 7,5 hodin ráno z revolveru do pravého spánku hlavy. Pohřeb konal se dne 5. února 1889 ve 4 hodiny odpoledne, a to dle výslovného přání Jeho Veličenstva císaře Pána,- bez všeho účastenství velmocí, jakož i národů rakouských, kteří jej tak vroucně milovali a veškeré naděje do budoucnosti o něm skládali.
Z kroniky obce Skalsko:
Dne 10. května 1881 slavil opět sňatek svůj J. V. korunní princ Rudolf s J. V. Stefanií Belgickou
Tenkráte se zvláště Praha vyznamenala, co do okrasy města.
Skalsko obléklo se též v háv sváteční a pořádalo za osvětlení celé obce průvod s lampiony při hudbě a střelbě a zúčastnilo se se svými korporacemi služeb božích načež dítky dva šlechtěné akáty před školu zasadily a slavnostní kantánu od Al. Velvarského zapěly.
Dítky školní byly poděleny obrazy a knihami, které dílem borečský rodák Šimek, kněhkupec v Písku (?daroval?), dílem slavná místní školní rada k účelu tomu zakoupila.
Obec vyčastovala 5 starců a 5 stařen.
A, že Rudolf byl člověk velmi liberální, demokraticky založen, i vkládal národ Český do něho naději, a asi proto vepsal kronikář i tento úryvek do kroniky o slavnosti v roce 1873.
„Neoslavovala však obec je hlavy korunované, ale i muže o vlast a národ zasloužilé.
Připomínám zajisté velkolepou slavnosť Jungmanovu v roce 1873. Byl to zajisté průvod z Borče imposantní , a to množství jezdců!! Na návsi postavena tribuna pro řečníka. Slavnostní tajemník z Bělé. Kol tribuny rozestavěna mládež školní, aby i ta naslouchala slovům o muži velikánu, který nám zachoval mateřskou naši mluvu, uschoval ji do svého slovníku. V kostele pak byly slavnostní služby boží a v besedě občanské pak koncert a přednáška p. Jiřího Matouše z Katusic.“
Poznamenáno: Kroniky se od sebe liší. Ta spikalská udává datum svatby 9. května, ti dvě skalské a sudoměřské zase datum 10. května. Správný datum jest 10. května.
Jaký to byl člověk, vlastně ten Rudolf za povahy; že byl záletník, ale litoval svých činů. Jaký by to byl český král, můžeme si jen domyslit. Chtěl jsem aspoň krátce o něm psáti, že je spjatý i s Mladou Boleslaví, a že národ český, a v okolních vsích jeho svatbu lid slavil, a úmrtí oplakávalo (Hlavně, že se pořádně popilo).
A přikládám, nějaké obrázky sehnané z internetu a z osobní sbírky
Václav, z rodu Pekařů.