Hlevice a Sudoměř
Historie Obce Sudoměřské a Hlivic z bělských listin a zápisů z let 1345 – 1708
Vydal Josef Kalousek v Praze 1889
Sepsáno: Václavem Pekařem ze Spikal r. 2014
Vesnice, které náležely k soudu Bělskému, a to paměť jest z roku 1418 v knize městské vedené od r. 1417
Brziezinka = Březinka
Chotietow = Chotětov
Wraten = Vrátno
Kluk = Kluky
Sudomyrz = Sudoměř
Dietele = Dětel (Na Jeteli)
Stadlcze = Stadlce, ves v lese valdštýnském (zaniklá)
Brziezowiczie = Březovice
Zdyar = Žďár
Bezdiezye
Wrchbiela = Vrchbělá (Dlouhá Doubrava)
Bessedyczie = Tam Panin dvůr jest se bývalý nachází (Na Výsluní)
Pluzna = Plužná
Villa Czista = Čistá (svobodná ves)
Dále se v listinách nachází daleko více vsí: Bělá město, Doubravice, Katusice, Kruh, Luka, Mšeno (město má svůj soud), Okna, Spikaly, Újezd, a tvrz Hlivice, atd.
1) R. 1364 Stojslav ze Sudoměře, poručník sirotkův Ješka bratra svého, v potřebě sirotkův prodal jejich jeden lán právem zákupním za 43 kopy Řehoři sedlákovi z Trnové, s právem v té vsi obvyklým, leč že Řehoře a jeho dědice osvobozuje všech robot.
2)
Dle knih konfirmačních I.b.46: roku1364 Stojslav cliens in Sudomirz spolu s Gotfridem purkrabím Bělským jménem císařovým (Karel IV.) presentoval faráře do Sudomíře.
3)
28.2.1365 Pešek a Dorota, děti nebožtíka Peška Rodice ze Sudomíře, přijavše 8 prutů podílem otcovským, oddělují se od statku své matky, otčíma a děti jich.
4)
16.10.1365 Stojslav Koza ze Sudoměře prodal půl lánu polí za 10 kop služebníkovi Budíkovi z Březovic právem zákupným pod úrok bez robot, jakž lidé drží polnosti císařovy v Sudomíři.
5)
22.7.1378 Kuneš ze Sudoměře dává svému bratrovi Maříkovi a jeho dětem všechen svršek svých statků s lesem. Kuneš bude těch statků do své smrti užívati, po něm Mařík a jeho Děti.
6)
6.2.1380 Markéta z Bukovna odříká se , že nemá žádného podílu na statku Macka (Matěje) a ostatních bratří svých v Sudomíři.
7)
15.1.1384 Maceta Trojanová ze Sudomiře béře si sestru a svaka za společníka na poulání v Sudomiři.
8)
7.2.1388 Matěj ze Sudomiře svému synovi Janovi postupuje polovici svého statku půllánového k užívání. Zeť Matějův Marek své manželce Janě 15 kop věna jejího ukazuje na dvou dědinách s Sudomiři, zákupné a služebné, v čemž nic nenáleží Markovým dětem z prvního manželství.
9)
30.1.1392 Panna Jana ze Sudomiře zapisuje svou dědinu na Koutech Maříkovi, tak aby on ji vzdělával a polovici užitku z ní dával Janě do její smrti, dům nechala sobě.
10)
R.1396 Jan ze Sudomiře zapisuje se svolením mateře a sester statek sobě, dětem svým a ženě, kteráž přežije-li jej, vezme třetinu, a děti všechny dohromady dvě pětiny.
11)
12.4.1398 Marek ze Sudomiře zapisuje sobě, ženě a svým dvojim dětem dvoje pole, jež koupi od Valouše ze Sudomiře a od Jana kněze, syna Němce měšťana Bělského.
12)
8.12.1402 Rozsudek soudu Nymburského mezi obcí Sudomiřskou a Waldekem držitelem polností rychty tamější: kdo drže dva lány svobodné, chce užívati pastvin obecních, ať také platí s jinými sousedy osep (collectam gregalem).
13)
31.10.1408 Bělský měšťan Petr Waldek se synem a manželkou prodali Janu Hlivici lán polí v Sudomiři za 51 kopu hotově zaplacenou, budou dostávati od něho 1 kopu 4 gr. Úročního; prodátelé vyhražují si právo předkupní.
14)
R.1413 Jitka ze Sudoměře a Srb manžel její prodali 6 prutů a čtvrtinu i lesík za 36 kop 30 gr. Janovi Hlivici, kterýž přidav k tomu 6 prutů a tři čtvrtiny, zapisuje vše 4synům svým, po nichž mají děditi jeho dcery, a po těch jiní příbuzní jeho.
15)
29.8.1417 Jan Hlivice ze Sudoměře Martinovi Pichovi ze Skalska prodal lán polí ve Hrádku za 54 kopy gr. Právem dědinným (jure hereditario predali).
Poznámka: Fr. Beneš vyobrazil a popsal tento Hrádek v Památkách Archeologických VI. Od str. 175
16)
2.5.1418 Aleš z Býchor prodal jednu kopu úroku na 6 lidech v Sudoměři náležejících k jeho rychtě Bělské za 10 kop kostelů farskému v Sudomiři.
17)
R. 1419 Jan Hlivice dceři své Markétě a muži jejímu Havlovi Hávovi dává v pomoc 8 kop v prutě pole v Březovicích a penězích, a Havel Háva manželce své zapisuje věnem 20 kop na svých statcích v Březovicích.
18)
6.2.1420 Matěj Klucký Janu Bačkovi prodává půl statku v Sudoměři s převátým prutem polí na 3 nivách za 60 kop.
19)
13.6.1421 Pešek ze Sudoměře se ženou dělají poslední vůli: z pěti dětí dvě vdané dcery dostanou 6 kopách, ostatek statku rozdělí se rovným dílem mezi všechny děti, dva syny a tři dcery.
20)
r. 1430 Markéta Hávová z Březovic prodala bratrovi svému Jankovi sestře Mařce svůj díl po otci Janovi Hlivici.
21)
10.5.1437 Markéta (? Horová) z Březinky zapisuje 15 prutů dědin na 4 rozličných místech u Březinky zeti svému Janovi Bačkovi z Sudomiře a Janě manželce jeho.
22)
8.3. 1443 Janek sirotek po Hlivicovi z Sudoměře přisouzen purkrabímu Bezdězskému, a matce Jankově třetina statku, kterouž však Tomík (z Kluků) snad poručník koupil od ní za 9 kop pro sirotka toho.
23)
2.3.1448 Macek z Doubravice prodal ke kostelu v Sudomiři list na půl kopy 2 gr platu ročního, jejž měl od panoše Mikuláše z Ploučnice.
„Já Macek z Dúbravice vyznávám tiemto listem zjevně přede všemi, ktož jej uzřie, čísti budú aneb čtúc uslyšé, že ten list, kterýž sem měl od slovutných panoší Mikuláše z Plúčnice a Herše syna jeho odtúž z Plúčnice, na puol kopy grošuj a na dva groše platu ročního a na tré kur, ten sem prodal, a listu tohoto mocí mocně a dobrovolně prodávám v moc opatrných lidem v Sudomiři i tej všie obci, kteráž přieslušie k tomu božiemu domu tudíž v Sudomiři, v kterémž jest vloženie Panny Marie matky našeho milého pána Jezu Krysta, naše veliké naděje; aby ta osada toho božieho domu ten list svrchupsaný i plat v něm psaný a zapsaný měli, a držali jej a obracovali na ten boží duom, jakž by sě jim najlép zdálo a líbilo. Nebo jsú mi to úplně a docela hotovými penězi zaplatili. A také já Macek svrchupsaný i moji dědici budúci nemámy sě nikdy na toho člověka aniž na ten list zase navracovati, aniž sobě na tom co pozuostavuji, ani svým dědicuom budúcím. A tomu na potvzenie a jistotu svú sem pečeť dobrovolně a vědomě i mým plným přiznáním k tomuto listu přivěsil. A také k tomu prosil sem slovutných panoší Markvarta z Martinic hejtmana ten čas na Bělé Jaroše z Nosálova v ty časy purkrabie na Bezdězi, a Oldřicha ze Mšena seděním tudiež, své pečeti vedle mne přivěsili pro lepšie a dalšie svědomie a pevnost k tomuto listu; jenž jest dán a psán leta ot narozenie syna božieho tisíc po čtyřech stech čtyřicátého osmého, v sobotu před svatým Václavem přenesenie [2. Března 1448].“
24)
R.1454 Tomík z Kluků zapisuje sobě a dětem 15 prutů role, dům, háj a dvě zahrady v Sudomiři; po jeho smrti manželka jeho dostane od dětí 36 kop gr.
Zápis Thomikuov z Kluku:
„My purgmistr Vaněk kolář, a konšelé Matěj Bielý, Valeš krajčí, Jan postřihač, Jan Nechvíle mladý, Šimon Šťáva, Matúš řezník, Čhřípek, Matějek kramář, Svatúš řezník, Macek krajčí, Petr Kurovodský. A tak přístupiv před nás Thomík z Kluku, již jsa zdráv a z dobrým a s dravým rozmyslem, i žádal takového sobě v tyto knihy vloženie před pány konšely v ta doby již svrchupsaných: Item najav toto sobě zapisuji: 15 prutóv role, a duom i háj ktomu, kterýž jest v Hlivicích a kterýž k tomu příslušie, i také svým dětem budoucím; a také dvě zahradě, kteréž k tomu příslušejie, jedna za Boříkovy, a druhá na Hlivicích v těch dědinách. A také toto zvlášť, že zapisuji ženě své Kačce šest a třiceti kop gr., ač by mne Buoh neuchoval, na tom již svrchupsaném statku, kterýž já požívám tu v Sudomiři i jinde, aby jie bylo z toho vydáno od dětí mých, aneb od budúcích mých k tomu příbuzných; a to aby jie bylo plněno úplně a docěla vedle zápisu mého, kterýž já zdráv jsa, učinil jsem.“
25)
28.3.1460 Vdova Důra z Sudomiře, vypokojivše příbuzné nebožtíka manžela svého, zapisuje sobě a synov svému, po případě svým příbuzným, statek v Sudomiři o 15 prutech ležících na 3 místech.
Pozn: Dóra nebožka po Bačkovi; položeny 3 pruty Na Koutech mezi Ješkem Pačkovým a mezi Havlovým, 1 prut v Hlivicích mezi Tomíkovým a Martinovým, a dvůr v Sudoměři mezi Ješkem Pačkem a mezi Vaňkem 9 prut.
26)
R.1477 Mařík Selík z Březovic Jakubovi z Sudomiře splatil šesti kopami poloulání, z kterého jde platu 13 gr. Kostelu Sudomiřskému